W roku szkolnym 2018/2019 grupa integracyjna pięciolatków „Jeżyki” uczestniczyła
w programie “Żywienie na wagę zdrowia” prowadzonego przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Katowicach, wzbogaconym o działania edukacyjne dla przedszkolaków pt.,”Klub Zdrowego Przedszkolaka”, którego celem jest uświadomienie najmłodszym i ich rodzicom, jak ważne jest zdrowie oraz ukształtowanie nawyków zdrowego stylu życia. Głównym celem tego programu jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci
i młodzieży poprzez odżywianie i propagowanie aktywności fizycznej oraz poprawę  jakości żywienia.  Zajęcia dla dzieci przeprowadzone zostały w następujących zagadnieniach:

– prawidłowe odżywianie

– aktywność fizyczna

– higiena rąk/ profilaktyka chorób zakaźnych

-promieniowanie słoneczne

-rodzaje dymów oraz ich unikanie (szczególnie papierosowego)

Realizując program, Klub Zdrowego Przedszkolaka dostarczył wielu cennych wiadomości. Dzieci przypomniały sobie ” Piramidę Zdrowia”, dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma odpowiednie odżywianie, higiena oraz sprawność ruchowa. W ciągu całego roku szkolnego staramy się dbać o rozwój fizyczny naszych podopiecznych. W przedszkolu prowadzone są zabawy ruchowe, ćwiczenia poranne, dzieci mają możliwość zabawy
w ogrodzie przedszkolnym, uczestniczą w zabawach z elementem współzawodnictwa oraz spacerują w pobliżu przedszkola. Ponadto nieustannie przypominamy przedszkolakom o konieczności mycia rąk. Nauczycielki zapoznały dzieci z instrukcją prawidłowego mycia rąk w oparciu o plakat „Szkoła czystych rąk”. W trosce o zdrowie, przedszkolaki zostały zapoznane również z tematem bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych. Dzieci dowiedziały się jakie skutki może mieć długotrwałe przebywanie na słońcu, poznały sposoby ochrony przed słońcem.

Na podsumowanie zajęć wspólnie urządziliśmy ogródek na parapecie przedszkolnym . Zasadziliśmy zioła, przyprawy, rzodkiewkę i rzeżuchę. W trakcie trwania akcji również rodzicom przedstawiono wiadomości Klubu Zdrowego Przedszkolaka na tablicach informacyjnych dla rodziców.

Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania przyczynią się do ukształtowania u dzieci nawyków prozdrowotnych i zaowocują w przyszłości.

Opr. Sabina Henrykowska