- Maszerowanie, turlanie się, raczkowanie, czołganie
Podstawowe ruchy naprzemienne znajdziemy w energicznym maszerowaniu w miejscu. Dodając do tego naprzemienne ruchy rąk połączone z ruchami nóg i ćwiczenie gotowe. Raczkowanie, czołganie się, robienie pajacyków – na początku w leżeniu, a później na stojąco, to najbardziej naturalne aktywności stymulujące symetrię ruchów ciała. Można zrobić tor przeszkód np. z krzeseł i poduszek, zabawa w lustro – dziecko musi odzwierciedlić czynności wykonywane przez rodzica.
- Rysowanie oburącz
Potrzebny jest duży arkusz papieru i dwa mazaki. Dziecko powinno rysować jednocześnie i symetrycznie. Może zacząć od dwóch obiektów np. kół rysowanych obok siebie – rysunki mają być jednakowej wielkości i kształtu. W kolejnym etapie możecie rysować jeden obiekt np. serce gdzie lewa ręka rysuje lewą połowę serca, a prawa rysuje jego prawą połowę.
- „Mycie okna”
Wystarczy gąbka, miska z wodą. i powierzchnia do mycia np. szyba okna, ściany prysznica podczas wieczornej kąpieli. Dziecko ma za zadanie wykonywać duże koła raz jedną, raz drugą ręką. Stymulacja jest wówczas jednostronna, ale przekraczana jest linia środkowa ciała. Dziecko może też trzymać gąbkę oburącz i wykonywać ruchy liniowe w każdym kierunku.
- Taniec z wstążkami
Potrzebujemy szerokie dwie wstążki o długości około 1,5 m. Puszczamy ulubioną piosenkę dziecka i wykonujemy jak najwięcej symetrycznych i naprzemiennych ruchów rękami i nogami.