W dniach 14- 21 marca 2022 r. w naszym  przedszkolu przeprowadzono kolejną, trzecią edycję Wojewódzkiej Akcji informacyjno- edukacyjnej pt.  “ Wirusoochrona”.    

Głównym celem akcji jest promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci i ich rodziców oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów (ze szczególnym zwróceniem uwagi na koronawirusa i grypę).

Podczas trwania akcji były poruszane następujące zagadnienia:

– prawidłowa higiena rąk;

– prawidłowe zasady postępowania w czasie zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa;

– podstawowe zasady prawidłowego stylu życia;

– prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna;

– inne zasady higieniczne (na przykład dostosowanie ubrania do warunków pogodowych).

Kiedy powinniśmy myć ręce?

  • Zaraz po przyjściu do szkoły.

  • Po skorzystaniu z toalety.

  • Po zabawie na podwórku.

  • Po zabawie ze zwierzętami.

  • Po kontakcie z przedmiotami, których dotykały też inne osoby.

  • Przed każdym posiłkiem i przed przygotowaniem jedzenia.

  • Po wytarciu nosa, kichnięciu lub kaszlnięciu.

  • Po powrocie do domu.

  • Po odwiedzeniu osoby chorej.

  • Zawsze, gdy widać, że ręce są brudne.

Jak myć ręce?

Myjemy ręce ok. 5 sekund, a powinno nam to zająć 40-60 s. Warto pamiętać też o podstawowych zasadach:

 Rozpoczynamy od zmoczenia rąk wodą, nabieramy tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni, dokładnie rozprowadzamy mydło po powierzchni, pocierając o siebie rozprostowane dłonie.Pamiętamy o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków. Na koniec dokładnie płuczemy ręce wodą i wycieramy ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Myjąc ręce w miejscu publicznym, starajmy się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia – mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc, można posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.

Chcąc mieć dobrze umyte dłonie, nie popełniajmy najczęstszych błędów. Wśród nich jest mycie rąk tylko za pomocą wody – w ten sposób nie usuniemy z ich powierzchni tłuszczu i brudu, tym bardziej, jeśli jest to woda zimna (taka wręcz utrudnia oczyszczenie rąk). Najlepiej myć ręce ciepłą wodą z mydłem. Jeżeli nie mamy do tego warunków, można użyć specjalnych preparatów dezynfekujących. Istotne jest też suszenie rąk, bo wilgotne dłonie są siedliskiem drobnoustrojów.

 

Koordynator akcji T. Fijałkowska