Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,

przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.

Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,

witały ją także wszystkie przedszkolaki…

E. Budryk

W dniu 20. III w piątek 5 i 6- latki wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy- powitania wiosny”. Przygotowania do tej uroczystości przedszkolnej odbywały się już wcześniej poprzez naukę adekwatnego repertuaru piosenek, wierszyków i rymowanek.

Grupa pięciolatków wykonała gaik, natomiast grupa sześciolatków – piękne wiosenne kwiaty. Kiedy wszystko było już gotowe z przedszkola wyruszył barwny korowód. Przy wtórze piosenek i okrzyków gromada dotarła do parku im. Miasta Roth, gdzie spotkały się dzieci z różnych raciborskich przedszkoli. Tam dokonało się symboliczne utopienie zimowej panny, któremu towarzyszyły skandowane hasła: Precz zimo zła…, Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka… Następnie powitano wiosnę wesołymi piosenkami i kolorowymi gaikami. Obrzędom tym towarzyszyła piękna słoneczna pogoda. Wszystkie grupy postanowiły więc szukać dowodów przybycia wiosny w najbliższym otoczeniu:
w parkach, w lesie, ogródkach przydomowych na pobliskich osiedlach a nawet w miasteczku ruchu drogowego. Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre!

Opr. D.K.