Jesień to czas, w którym zielone liście zmieniają kolor na przeróżne odcienie: żółtego, pomarańczowego, czerwonego czy brązowego. O tym, jak barwna jest ta pora roku przekonały się w minionym tygodniu przedszkolaki z grupy Stokrotki. Każdego dnia odkrywały moc jednej barwy i poznawały jej smak, właściwości, pochodzenie oraz … same ubierały się w danym kolorze (dzięki pomocy rodziców).
Kolorowy tydzień rozpoczęliśmy od barwy soczystych jabłek, wozu strażackiego, klocków i dojrzałych pomidorów, a więc koloru czerwonego. Dzieci miały okazję rozpoznawać zarówno kształt jak i smak tego koloru, a to wszystko dzięki naszym zmysłom dotyku, węchu i wzroku.
Kolejnego dnia w sali zrobiło się pomarańczowo. Przedszkolaki rozpoczęły dzień od eksperymentowania z użyciem farb, po czym zabrały się do robienia soku ze świeżych owoców pomarańczy. Najpierw dzieci spróbowały własnych sił, jednak sokowirówka pomogła nam otrzymać sok nie tylko z pomarańczy, ale i z marchewki, który bardzo smakował przedszkolakom.
Środa przyniosła do przedszkola światło. Dzień ten poświęcony był żółtemu kolorowi słońca. Kosztowało to trochę wysiłku i myślenia, gdyż dzieci musiały rozpoznawać kształty za pomocą dotyku i użyć wyobraźni, by razem z kolegami zbudować na dywanie ogromne słońce. Kształty i żółty odcień towarzyszyły dzieciom również podczas pracy przy stoliku, gdzie każdy samodzielnie budował słońce na kartce papieru.
Tydzień, nieco krótki, zakończył się brązowym kolorem czekolady, której smak i zapach jest dla niejednego najpiękniejszy …bo nie ma to jak czekolada. Tego dnia dzieci miały okazję poznać, jak powstaje ten słodki przysmak oraz stworzyć czekoladowe esy-floresy na kartce papieru.
Wszak kolorowy tydzień dobiegł już końca, jednakże złota polska jesień pozwala nam się cieszyć jeszcze swoimi kolorami.
Opr. S. Sz.