W dniu 24 października 2019 roku, starszaki naszego przedszkola włączyły się do akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.
Dzieci z grupy „Skrzaty” wraz z Paniami udały się na cmentarz, który znajduje się przy kościele św. Jana Chrzciciela i jest najstarszym raciborskim cmentarzem. Nie jest znana data jego powstania, jednak prawdopodobnie istnieje on od średniowiecza. Na cmentarzu można zobaczyć groby z XIX i XX w.
Spoczywają tam fundatorzy, budowniczy, duszpasterze i wierni związanych z kościołem św. Jana Chrzciciela. Podczas wycieczki przedszkolaki wspominały tych, którzy już odeszli, rozmawiały na temat szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Celem wycieczki było zapalenie zniczy i chwila zadumy nad opuszczonymi grobami zmarłych.  W czasie wycieczki, dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumiały też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.
Opracowała: Alicja K., Sabina H. J.