Grupa 3-4 latków „Biedronki”- 25.03.2020 r.

Temat tygodnia: Słychać śpiew wśród drzew i chmur- to artystów ptasich chór

  1. „Kto tak śpiewa”– słuchanie ptasich głosów.

Rodzic słucha z dzieckiem nagranych ptasich głosów i pyta, czy dziecko zna te głosy i potrafi powiedzieć, do kogo należą. Następnie dziecko próbuje określić, czy dany głos należy do dużego czy małego ptaka.

https://www.youtube.com/watch?v=yiRIvZplphA – odgłosy ptaków

https://www.youtube.com/watch?v=tRyKgzMtCfY – klekot bociana

  1. „Jajka i pisklęta”

Małe ptaki zwane pisklętami wykluwają się z jajek składanych w gniazdach.

Kilka ciekawostek o gniazdach:

Słowik swoje gniazda zakłada najczęściej nad ziemią lub w niskim krzewie, zbudowane są z traw, zbutwiałych liści i traw.

Skowronek swoje gniazdo buduje bezpośrednio na ziemi, pośród niezbyt gęstej lub niskiej roślinności zielnej, w płytkim dołku wyściełanym źdźbłami traw, niewielką ilością końskiego włosia i cienkich korzonków. Gniazdo jest dobrze ukryte. Najczęściej przylatujący skowronek nie ląduje w jego pobliżu, lecz gdzieś dalej i dochodzi do niego pieszo.

Jaskółki swoje gniazda budują na skałach, budynkach lub w norach (bardzo rzadko na drzewach), w skład materiału na gniazdo zawsze wchodzi ślina ptaka.

Bociany budując duże gniazdo, zwykle z gałęzi, na drzewach, budynkach lub specjalnie przygotowanych przez człowieka platformach. Każde gniazdo ma od 1 do 2m głębokości, od 0,8 do 1,5m średnicy i waży od 60 do 250kg. Gniazda są budowane w luźnych koloniach.

  1. Czas na przerwę – zabawa ruchowa do piosenki „Gąsienica” https://www.youtube.com/watch?v=7IaZC3DvH54
  2. Ćwiczenie artykulacyjne

Dziecko naśladuje odgłosy poszczególnych ptaków:
Bocian: kle, kle, kle
Wróbel: ćwir, ćwir, ćwir
Wrona: kra, kra, kra
Dzięcioł: puk, puk, puk

  1. „Gumowe jajko”– eksperyment dla chętnych.

Zachęcamy chętnych rodziców do przeprowadzenia z dziećmi eksperymentu i podzieleniem się zdjęciami. Zdjęcia prosimy wysyłać na maila: [email protected]

https://www.youtube.com/watch?v=rjeG_CQLLmg – link do eksperymentu

Eksperyment z jajkiem – zanurzamy kurze jajko w szklance z octem. Dla porównania zanurzamy drugie jajko w szklance z wodą. Szklanki przykrywamy talerzem. Po kilku godzinach wyciągamy jajko z wody. Dzieci kolejno oglądają jajko i opisują jego wygląd, który nie uległ zmianie – skorupka jest twarda, lekko chropowata. Następnie wyciągamy na tackę jajko z octu, które… „zgubiło” swoją skorupkę!

 

Opracowały: M. Stuchły, B. Okulowska, T. Fijałkowska