21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012r. organizowany jest pod patronatem ONZ. Choroba ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z Zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy (trisomia 21). Znakiem charakterystycznym Zespołu Downa są kolorowe skarpetki nie do pary, które symbolizują niedopasowanie społeczne i genotypowe.
W tym roku, nie jest nam dane, wspólnie z naszymi przedszkolakami solidaryzować się z osobami z Zespołem Downa i założyć razem niepasujące, kolorowe skarpetki. Jednak wspierając wydarzenie w tym dniu zachęcamy rodziców aby wspólnie ze swoimi pociechami założyli niepasujące kolorowe skarpetki i uwiecznili tę chwilę zdjęciem. Wszystkie chętne osoby, które chciałyby podzielić się zdjęciem z tego dnia prosimy przesłać na adres e-mail przedszkola: p24.raciborz.com.pl .
Celem akcji jest szerzenie tolerancji oraz zachęcanie do otwartej postawy wobec osób z zespołem Downa, która ułatwi im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Opracowały: Alicja K. i Sabina H.J.