We wtorek 19 marca 2019 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu panią Agnieszkę, mamę naszej Lenki wykonującą zawód fryzjera.
Było to spotkanie z cyklu poznajemy różne zawody.
Z tej okazji „Skrzaty” zaprosiły do swojej sali również grupę „Jeżyków” aby móc wspólnie uczestniczyć w spotkaniu. Podczas zajęć dzieci mogły przekonać się jak ciekawy i interesujący jest to zawód. Pani Agnieszka wyjaśniła dzieciom, że coraz częściej fryzjer zwany jest stylistą fryzur czyli osobą,  która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta.               W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje. W salonie fryzjerskim mycie włosów połączone jest z szeregiem dodatkowych usług takich jak masaż głowy, zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych itp. Pani Agnieszka wyjaśniła, że zadaniem fryzjera jest odpowiednie ostrzyżenie i wymodelowanie włosów, aby osiągnąć efekt oczekiwany przez klienta. Obok strzyżenia i układania włosów, fryzjerzy zajmują się także wszelkimi rodzajami koloryzacjami włosów – farbowaniem, rozjaśnianiem, tworzeniem pasemek, balejażem, dekoloryzacją. Dzieci dowiedziały się, że oferuje się również usługi związane                        z przedłużaniem lub zagęszczaniem włosów czy zabiegami regeneracyjnymi włosów zniszczonych. Pani Agnieszka opowiedziała, że od dobrego fryzjera wymaga się przede wszystkim umiejętności fryzjerskich, a co za tym idzie umiejętności manualnych, wyobraźni, zmysłu estetycznego, jak również wysokiej kultury osobistej oraz czystość podczas wykonywania pracy.  Najważniejsze jest, aby fryzjer szanował decyzje klienta i słuchał jego wskazówek i życzeń. Pani Agnieszka pokazała swoje narzędzia i ukazała mały pokaz pracy fryzjera, co wywołało mnóstwo emocji. Ponadto zaprezentowała atrybuty fryzjera:  pelerynę, różnego rodzaju grzebienie, szczotki, nożyczki, suszarkę, prostownicę, lokówkę, karbownicę i wiele innych.  Następnie wykonała wymyślne fryzury chętnym dzieciom. Największym zainteresowaniem wśród chłopców cieszył się tzw. „irokez” oraz kolorowe pasma, natomiast wśród dziewczynek zapanowało istne szaleństwo: warkocze, koki, lakier z brokatem, świecące perełki. Każda dziewczynka miała inną fryzurę. Po tak wspaniałym spotkaniu każdy na pewno z chęcią będzie chodził do fryzjera. Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce za wspólnie spędzony czas oraz życzymy wielu sukcesów w pracy zawodowej.

Salon Pani Agnieszki współpracuje z fundacją Rak’n’Roll i bierze udział w programie „Daj Włos!”.
Obecnie w Polsce peruki z naturalnych włosów są nierefundowane przez NFZ, a ich cena jest wyjątkowo wysoka. W odpowiedzi na tę sytuację ruszył program „Daj Włos!”. Każdy, kto chce obciąć włosy, może to zrobić w dobrym celu – na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii. Peruki te są przekazywane za darmo kobietom, które walczą z rakiem. Dzięki temu mogą wyglądać znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia.

Opr.:

Alicja K. i Beata O.