“Bezpieczne Ferie” pod takim hasłem w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie edukacyjno – profilaktyczne. Przypomniano o różnych zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się jak bezpiecznie zachować się w domu i w przedszkolu oraz poza domem w czasie ferii zimowych.
Poruszona została kwestia odpowiedniego stroju podczas pobytu na dworze w okresie zimowym, aby zapobiec niebezpiecznym odmrożeniom i chorobom, tj. przeziębienie, czy zapalenie płuc. Bezpieczeństwo dzieci na drodze nie tylko podczas ferii, ale na co dzień jest bardzo ważnym zagadnieniem, dlatego też na każdym kroku warto przypomnieć o podstawowych zasadach poruszania się pieszych po drogach. Dlatego też warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe. Podczas spotkania dzieci utrwaliły zasady ruchu drogowego oraz zasady bezpiecznego przebywania na terenie przedszkola i placu zabaw oraz innych miejscach publicznych, po co są foteliki w samochodach, dlaczego dzieci muszą w nich jeździć, komu i kiedy możemy otwierać drzwi. W trakcie ferii pogoda sprzyja zabawom na śniegu i lodzie, rozmawiając z dziećmi ostrzegałyśmy najmłodszych, aby nie wchodzili na zamarzniętą taflę stawu, rzeki czy jeziora uświadamiając konsekwencje takich zabaw. Przestrzegałyśmy dzieci, aby nie zjeżdżały ze stromych górek czy skarp usytuowanych w pobliżu tras komunikacyjnych.
Nasi wychowankowie z uwagą słuchali o tym, co zrobić, by ferie zimowe bezpiecznie spędzić i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Teraz z pewnością unikną wielu zimowych niebezpieczeństw.
Opr. Alicja K. Sabina H – J.