Na dobry początek dnia zapraszam Was na Zumbe

„Głoskujemy” – zabawa w głoskowanie poznanych zwierząt.

Skąd się bierze mleko? – pogadanka.
Rodzic pokazuje dziecku szklankę z mlekiem i pyta, co to jest, skąd to mleko się wzięło? Rodzic wysłuchuje odpowiedzi dziecka a następnie wyjaśnia: Naj­częściej mleko, które pijemy pochodzi od krowy. Nie jest ważne, jaka to krowa, czy łaciata, czy czerwona, czy czarna. Ważne, aby gryzła trawę i ją przeżuwała. Latem o trawę łatwo, gorzej jest zimą. Wtedy krowa je siano, kiszonkę i inne pasze. Krowę można wydoić ręcznie albo za pomocą dojarki elektrycznej. Z dojarki mleko trafia do pojemnika, w którym się chłodzi. Z pojemnika zabiera mleko cysterna i zawozi je do mleczarni. W mleczarni mleko jest badane, aby sprawdzić, czy ma dobrą jakość. Później jest pastery­zowane lub sterylizowane, czyli za pomocą odpowied­niej temperatury niszczy się w nim to, co mogłoby spowodować jego zepsucie. Później mleko rozlewane jest do kartonów i zawożone do sklepów.

Zapraszam Was na krótki filmik: Skąd się bierze mleko w moim kubku?

Czy to jest zrobione z mleka?
zabawa dydaktyczna, karta pracy KP4 s.70
Dziecko wykonuje zadania w „Kar­tach pracy”: porządkuje historyjkę obrazkową o powstawaniu mleka, nazywa produkty spożyw­cze, odgaduje, z czego powstały i otacza  pętlą te, które postały z mleka.

 Moje domowe zwierzątko-swobodne wypowiedzi dzieci na temat posiadanych zwierząt lub zwierząt które chciałyby mieć w przyszłości. Czytanie tekstu w „Kartach pracy”KP4 s.71. Rysowanie zwierzątek.
Rodzic prosi dziecko o przeczytanie tekstu o Olku i jego zwierzętach. Najpierw dziecko czy­ta samodzielnie, po cichu, później  na głos. Rodzic sprawdza poziom rozumienia tekstu, pytając, jakie zwierzęta ma Olek i co się stało z jego chomikiem. Tekst powinien być inspiracją do swobodnych rozmów o zwierzętach domowych dzieci. Na koniec każde dziecko rysuje swoje zwierzę lub zwierzę, które chciałoby mieć, albo takie, które najbardziej mu się podoba.

„Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze” – jakie odgłosy wydaje np. kura, krowa, koza.

Na koniec nauka piosenki:” Gdacze kura”

Opracowała Alicja Kurek