Temat dnia: Dotykam, widzę, słyszę i czuję – letnie zabawy stymulujące poszczególne zmysły.

Zaczynamy od rozgrzewki, pokazujcie razem z misiem!

Zabawy stymulujące zmysł dotyku:
a) „Kopciuszek” – do zabawy należy przygotować większą miskę z drobnym makaronem lub ryżem, w którym ukryte będą różne małe przedmioty (klamerka, klucz, kredka, spinka itp.). Zadaniem dziecka jest wyszukiwanie przedmiotów i nazywanie ich.

b) „Co to?” – wrzucamy do worka przedmioty twarde (kamień, łyżka, ziemniak, klucz itp.) oraz przedmioty miękkie (gąbka, pluszaki, piłeczki).Prosimy dziecko, żeby wyciągało z worka przedmioty i mówiło, czy są one twarde, czy miękkie.

Zabawy stymulujące zmysł wzroku:
a) „Kolorowe klamerki” – wysypujemy klamerki na podłogę, prosimy dziecko, aby do sznurka przyczepiało tylko klamerki w danym kolorze, np. czerwonym, zielonym itd.

b) „Sokole oko” – zadanie polega na połączeniu ze sobą owoców w pary

Zabawy stymulujące zmysł słuchu:
a) „Stukaj – pukaj” – zadaniem dziecka jest powtarzanie rytmu wystukanego przez rodzica (np. trzy klaśnięcia wolne/ dwa klaśnięcia wolne – dwa szybkie itp.)

b)”Znasz ten dźwięk?” – rozpoznawanie dźwięków zwierząt. Rodzic naśladuje różne zwierzęta np. pies, kot, wąż, kaczka itd.) zadaniem dziecka jest rozpoznać, jakie to zwierzę.

Zabawy stymulujące zmysł równowagi:

a) „Idę po linie” – zadanie polega na rozłożeniu sznurka na podłodze i przejściu po nim stopa za stopą, dla utrudnienia można położyć przeszkody, które dziecko musi ominąć.

b) „Jak bocian” – przed rozpoczęciem zabawy przyczepiamy do koszulki dziecka kilka klamerek, dziecko staje na jednej nodze. Rodzic staje naprzeciwko dziecka i trzyma je za jedną rękę. Dziecko stara się odpiąć klamerki ze swojej bluzki i przyczepić na bluzkę rodzica lub sznurek wiszący w pobliżu.

Na koniec zachęcamy do namalowania obrazu paluszkami, będzie z pewnością piękny i kolorowy. Zobaczcie sami, co można wyczarować małymi paluszkami.

    
źródło; stylowi.pl, pepito.pl

Miłej zabawy!
Opr. N. Jurczykowska-Lachowicz, T. Fijałkowska