Krąg tematyczny: Z końca świata, czy zza ściany, to przyjaciel nasz kochany
Temat: Kuchnia malucha
1. Na początek krótka rozgrzewka znana dzieciom
https://www.youtube.com/watch?v=xqG4XbbmMUg
2. Ćwiczenia pamięci „ Co zginęło ze środka koła?”
Potrzebne będą foremki do ciasta o różnych kształtach. Nauczyciel pokazuje dziecku foremki i prosi, aby powiedziało ,co swoim kształtem przypominają. Wspólnie wybieramy kilka i układamy je na środku dywanu. Dziecko odwraca się tyłem, a rodzic zabiera jedną foremkę i chowa ją za swoimi plecami.
Zadaniem dziecka jest odgadnięcie , której foremki brakuje. Możemy podpowiadać. Potem następuje zmiana.
3. „ Co by tu zjeść” – przegląd dań z kuchni całego świata. Nauczyciel rozdaje książki kucharskie, czasopisma kulinarne z obrazkami potraw z różnych stron świata. Prosi, aby dzieci wybrały potrawy, które mogłyby im smakować. Nauczyciel odczytuje nazwy wybranych dań i opowiada z jakiego kraju pochodzą.
4. „Smakołyki z różnych stron świata” – przystępujemy do przygotowania wybranych potraw. Poprosimy rodziców, którzy pomogą nam przygotować smakołyki.
Pyszny arabski deser, to nic innego jak mini naleśniki z nadzieniem.
Produkty:
1,5 szklanki mąki pszennej
1 szklanki. ciepłej wody
1 szklanka. ciepłego mleka
1 łyżka cukru
1 łyżeczka drożdży instant
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Przygotowanie:
- Wlać wodę ( 1 szklanka = 250 ml ) do miski, wsypać drożdże i cukier i odstawić na 10 min.
- Wlać mleko, przesiać przez sitko mąkę z proszkiem do pieczenia i dokładnie wymieszać najlepiej trzepaczką rózgową, żeby nie było grudek.
- Smażyć na suchej patelni, chociaż ja przed usmażeniem pierwszego naleśnika posmarowałam cienko olejem.
- Wlewać na patelnie małe porcje ciasta i smażyć krótko na małym ogniu do momentu pojawienia się bąbelków na powierzchni naleśnika, dodatkowo przykryłam patelnie deklem, smażyć tylko z jednej strony.
- Nie układać naleśników jeden na drugim, gdy chwilę przestygną zlepić je jak pierogi, tylko nie do końca, żeby można było nadziać.
- Naleśniki można nadziać dowolnie, może to być bita śmietana, bita śmietana z serkiem mascarpone, lub jak u nas twaróg z serkiem homogenizowanym i cukrem waniliowym.
- Do środka wrzuciłam owoce pokrojone na mniejsze kawałki – truskawki i borówki, następnie z woreczka cukierniczego napełniłam twarogiem.
- Gotowe można posypać cukrem pudrem.
Pizza – potrawa kuchni włoskiej
Jest to płaski placek z ciasta drożdżowego, z sosem pomidorowym,
posypany tartym serem i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu.
PRZEPIS NA 2 PORCJE (2 pizze ok. 35 cm średnicy):
500 g mąki pszennej
ok. 280 g letniej wody (nie może być zbyt gorąca)
ok. 20 g mokrych drożdży
½ łyżeczki cukru
15 g soli soli
40 ml oliwy z oliwek
Drożdże rozkruszamy i przekładamy do miseczki. Następnie posypujemy je cukrem, dodajemy 1 łyżkę mąki, zalewamy wodą i odstawiamy na 10 minut. Do osobnej miski przesiewamy pozostałą mąkę, robimy wgłębienie wlewamy oliwę z oliwek, sól oraz drożdże z wodą. Początkowo ciasto wyrabiamy w misce, następnie przekładamy na stolnicę oprószoną mąką i energicznie wyrabiamy (ok. 5-7 minut) aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Ciasto ponownie odkładamy do miski, przykrywamy ją bawełnianą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 60 minut. Po tym czasie wyciągamy ciasto na podsypaną mąką stolnicę, ponownie wyrabiamy i dzielimy je na 2 kule równej wielkości. Ciasto przykrywamy wilgotną ściereczką i zostawiamy na 15-20 minut.
Piekarnik nagrzewamy do maksymalnej temperatury (u mnie 220 °C). Kule ciasta rozpłaszczamy dłonią i staramy się (bez użycia wałka) uformować równy, cienki placek o średnicy ok. 35-40 cm. Dodajemy ulubione dodatki i pieczemy ok. 10-13 minut.
Smacznego!
Op. T. Fijałkowska