Co musimy zrobić, żeby Ziemia była czysta?

Czysta Ziemia – pogadanka.
Rozmowa, pogadanka o tym, jak każdy człowiek może przyczynić się do tego, aby na świecie było czysto. Proszę zwrócić dzieciom uwagę na segregowanie odpadów przetwarzanie śmieci, ograniczenie korzystania z przedmiotów jednorazowego użytku takich jak foliowe torebki, korzystanie z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu. Naprawianiu zepsutych rzeczy zamiast kupowania nowych , gaszeniu światła, gdy wychodzimy z pokoju, zakręcaniu wody, gdy myjemy zęby, niezrywaniu kwiatów na bukiety, niełamaniu gałęzi drzew. Bardzo ważne w naszym życiu są też zachowania proekologiczne: wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, segregowanie odpadów, spędzanie wolnego czasu na spacerach, bieganiu lub wycieczkach rowerowych, a nie przed telewizorem, który zużywa energię.

Sprawna buzia- zabawa z elementem ćwiczeń artykulacyjnych
Dziecko podrzuca małą piłkę lub woreczek i powtarza rytmicznie za Rodzicem wyliczankę:
Szczotka, szczoteczka, łyżka, łyżeczka, krąży piłeczka raz, dwa, trzy, skaczesz ty. Dziecko wstaje i wykonuje 10 podskoków-głośno liczy. Można zabawę powtórzyć x2.

Zaznacz drogę – zabawa matematyczna, zadania w „Kartach pracy”s. 64–65,
Dzieci rysują trasę, kolorując pola zgodnie z kodem, wymyślają własną trasę i kodują ją za pomocą strzałek, sprawdzają, po ile kałuż przeskakiwały dzieci i wklejają brakujące liczby. Następnie rozpoznają rodzaje śmieci, przeliczają i zapisują ich liczbę, podają wyniki działań na podstawie danych przedstawionych na obrazkach.

Na zakończenie piosenka – kliknij
oraz trochę ruchu dla zdrowia – kliknij

 

Opracowały Alicja Kurek, Sabina Henrykowska